Kardiologi: asinsspiediena un holesterīna kontrole pandēmijas laikā ir svarīgāka nekā jebkad!

Augsts asinsspiediens un holesterīns ir nopietni riska faktori, kas nesnauž arī pandēmijas laikā. Atsķirībā no jaunā vīrusa, kuram šobrīd nav pieejamas vakcīnas un zāles, augstu asinsspiedienu un holesterīnu mūsdienās ir iespējams sekmīgi ārstēt ar efektīvām zālēm, drošā un pacientam draudzīgā veidā samazinot abus rādītājus un pasargājot no infarkta un insulta riska. Atcerieties – ja jūs pasargāsiet sevi no paaugstināta asinsspiediena un samazināsiet arī citus riska faktorus, tostarp, augstu holesterīna un cukura līmeni asinīs, jūs varēsiet sevi labāk pasargāt arī no COVID-19 komplikācijām!

Kardiologa prof.Kārļa Trušinska ieteikumi cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu

Ja Jums jau ir bijusi diagnosticēta arteriālā hipertensija jeb augsts asinsspiediens…

Ja jums jau bijusi diagnosticēta arteriālā hipertensija un bijis paaugstināts asinsspiediens, tad ir ļoti svarīgi turpināt uzsākto ārstēšanu un lietot zāles regulāri un atbilstoši ārsta norādījumiem. Tikai regulāra zāļu lietošana ir efektīva asinsspiediena normalizācijai un līdz ar to arī sirds infarkta un smadzeņu insulta novēršanā. Ja gadījumā asinsspiedienu tomēr neizdodas pazemināt ar lietotajām  zālēm, zvaniet savam ārstam! Nepieciešamības gadījumā padomus asinsspiediena normalizācijai ārsts jums var dot arī telefona sarunas laikā, tāpēc neatlieciet konsultāciju uz vēlāku laiku!

Ja paaugstināts asinsspiediens ir tikko atklāts…

Ja paaugstināts asinsspiediens līdz šim nav bijusi jūsu problēma, bet esat to atklājis tikai tagad, tad pirms sarunas ar ārstu vēlams pierakstīt asinsspiediena mērījumu skaitļus dienasgrāmatā vairākas dienas pēc kārtas no rīta un vakarā (mērot asinsspiedienu miera stāvoklī). Tas palīdzēs speciālistam labāk novērtēt jūsu veselības stāvokli un noteikt nepieciešamo ārstēšanu vai nozīmēt tālākus izmeklējumus.

Ja jums ir simptomi, kas rada aizdomas…

It īpaši šajā laikā trauksme, mazkustīgums, psihoemocionāls stress, smēķēšana var veicināt paaugstināta asinsspiediena rašanos arī cilvēkiem, kas līdz šim jutušies veseli. Tāpēc nedrīkst atstāt bez ievērības arī  spēcīgas  galvas sāpes un galvas reiboņus, kas var liecināt par augstu asinsspiedienu, un mazāko aizdomu gadījumā vajadzētu izmērīt asinsspiedienu vai sazināties ar savu ģimenes ārstu.

Kas jāzina par asinsspiedienu:

Kardiologs prof.Gustavs Latkovskis skaidro, kā kontrolēt asinsspiedienu un kam jāpievēršs īpaša uzmanība:

Ieteikumi pacientiem ar augstu holesterīnu

Lai arī ārsti uzsver, ka ļoti augsta holesterīna gadījumā nepieciešams lietot medikamentus, nereti pacienti pārtrauc lietot zāles. Tas var krietni palielināt infarkta un insulta risku.

Par to kāpēc svarīgi lietot zāles un kādi ir mērķa skaitļi, video stāsta prof.Gustavs Latkovskis.

Veselīga dzīvesveida loma

Tomēr pats svarīgākais, lai stiprinātu imunitāti un pasargātu sevi no COVID-19 komplikācijām, ir ievērot veselīgu dzīvesveidu un neļauties kaitīgiem ieradumiem – regulāras fiziskās aktivitātes svaigā gaisā, veselīgs uzturs, smēķēšanas atmešana, alkohola patēriņa ierobežošana un 7-8 stundu miegs ļaus ne tikai labāk labāk justies, bet arī stiprinās imunitāti un sirds veselību.

Un, protams, jāievēro visi valstī noteiktie drošības noteikumi.

Lai stipra veselība!