Katram savs “sliktā” holesterīna skaitlis

Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir samazināt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni asinīs (ZBLH)! Svarīgi – ja ir jau konstatēta holesterīna izgulsnēšanās artērijās (ateroskleroze) vai ir paaugstināts slimību risks, ZBLH ir jāsamazina līdz ļoti zemam līmenim. Ņemot vērā jaunākās holesterīna ārstēšanas vadlīnijas, nav vienas holesterīna līmeņa normas, kas piemērojama visiem. Tāpēc – visdrošākais veids, kā pārliecināties par jūsu holesterīna līmeņa normu, ir veikt analīzes un izrunāt tās ar ārstu

Ko darīt?

Nav vienas burvju nūjiņas vai operācijas, ar kuru varam apturēt holesterīna uzkrāšanos asinīs. Tomēr mums ir doti daudzi spēcīgi ieroči cīņai ar dzeltenīgo briesmoni:

Būtiski, ka sirds slimību risku ir iespējams ļoti efektīvi novērst, ja to atpazīst un rīkojas savlaicīgi! Pateicoties mūsdienīgām diag-nostikas metodēm un efektīviem medikamentiem, var ārstēt arī kritiski augstu holesterīna līmeni, līdz ar to arī savlaicīgi samazināt un novērst agrīnu sirds un asinsvadu slimību komplikāciju riskus.

Iedzimts augsts holesterīns – nāves iemesls gados jauniem cilvēkiem

Īpaši bīstams holesterīns ir cilvēkiem, kuriem ir ģimenes hiperholesterinēmija – ģenētiski pārmantots augsts holesterīns. Slimību laicīgi nediagnosticējot un neārstējot, jau 30–40 gadu vecumā pacientiem ir attīstījušies smagi sašaurinājumi sirds artērijās vai pat noticis miokarda infarkts.

Pazīmes, kas var liecināt par ģimenes hiperholesterinēmiju:

Visos šajos gadījumos noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu un būtu nepieciešama Latvijas Șimenes hiperholesterinēmijas reģistra speciālista konsultācija.

Vairāk par holesterīnu un ģimenes hiperholesterinēmiju: www.parholesterinu.lv