Vai aļģes mūs pasargās no sirds slimībām?

Līdz šim vērtīgās un neaizstājamās Omega-3 taukskābes tika iegūtas no zivīm, zivju eļļas un citiem jūras produktiem, taču ieguve no šiem avotiem nav ilgtspējīga, jo veicina pārāk lielu pārzveju. Lai nodrošinātu arvien pieaugošo pieprasījumu pēc šīm taukskābēm, jūras un okeāni tiktu kritiski iztukšoti. Papildus tam zivīs un jūras produktos uzkrājas dažādi toksiskie savienojumi un smagie metāli, kas nonāk jūrās un okeānos pasaules industrializācijas rezultātā.

Izmantojot speciālos fotobiorekatoros audzētās mikroaļģes, tiek novērsti minētie riski, tās tiek pavairotas kontrolētos apstākļos, nesatur kaitīgos savienojumus un smagos metālus, kā arī nodrošina ilgtspējīgu un dabai draudzīgu taukskābju ieguvi. Aļģes ir primārais Omega-3 avots, kas jūras produktos un zivīs nonāk no aļģēm. Turklāt šādi produkti ir vegāniem draudzīgi, tāpēc tos var lietot ikviens.

Trīs veselībai svarīgākās Omega-3 taukskābes

Šobrīd zinātniskajos pētījumos tiek aprakstītas un pētītas trīs Omega-3 taukskābes ar lielāko nozīmi fizioloģiskos procesos – alfa-linolēnskābe (ALS), eikozapentaēnskābe (EPS) un dokozaheksaēnskābe (DHS). ALS ir augu izcelsmes Omega-3 taukskābe, kas organismā netiek sintezēta, tāpēc tā ir jāuzņem ar uzturu. No ALS organismā tiek sintezētas EPS un DHS, bet ļoti niecīgos daudzumos. EPS un DHS tiek uzņemta ar zivīm vai zivju eļļu, kā arī ar mikroaļģu produktiem.

Latvijas zinātnieku uzmanības fokusā – eikozapentaēnskābe

Šī gada pavasarī Latvijas biotehnoloģiju uzņēmuma síbiotech pētniecības un attīstības komanda ir uzsākusi mikroaļģu pavairošanu fotobioreaktoros ar mērķi tās pavairot lielā apjomā, lai no mikroaļģēm iegūtu unikālu Omega-3 taukskābju un antioksidantu kombināciju veselības veicināšanai. Tā drošība, efektivitāte, kā arī biopieejamība tiks novērtēta klīniskā novērojuma ietvaros.

Latvijas zinātnieku realizētā projekta ietvaros galvenais mikroaļģu šķirnes atlases kritērijs ir pēc iespējas lielāka Omega-3 koncentrācijas nodrošināšana, un galvenā uzmanība vērsta uz eikozapentaēnskābi jeb EPS.

Mazina sirds slimību risku un piemīt pretnovecošanās efekts

Eikozapentaēnskābe jeb EPS ir polinepiesātinātā Omega-3 taukskābe, kurai piemīt dažādas veselību veicinošas īpašības, zināmākās no tām ir sirds un asinsvadu sistēmas slimību riska mazināšana un pretiekaisuma efekts.

Vairākos pētījumos uzsvērti papildus EPS veselību veicinoši efekti, tostarp:

Jaunākie pētījumi norāda uz to, ka EPS piemīt arī insulīna sensitivitātes uzlabojošs efekts cilvēkiem ar vielmaiņas traucējumiem. Omega-3 EPS un antioksidantu kombināciju no mikroaļģēm paredzēts iegūt ar modernu un ilgtspē- jīgu tehnoloģiju, superkritisko šķīduma ekstrakciju ar ogļskābo gāzi (CO2), kas ir saudzīga, moderna un ilgtspējīga tehnoloģija, jo nodrošina tīru taukos šķīstošu savienojumu iegūšanu. Iegūtie ekstrakti nesatur nevēlamus piemaisījumus smagos metālus un pelnus, kā arī iegūtie ekstrakti nesatur olbaltum- vielas, šķiedrvielas, alergēnus, turklāt ekstrakcijas procesā nav saskares ar skābekli, kas ir būtiski taukskābēm, lai nenotiktu to oksidācija

Kristaps Ērglis, biotehnoloģiju uzņēmuma síbiotech pētniecības un attīstības vadītājs