Smadzeņu insults

Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas un attīstās asinsvada nosprostojuma dēļ (notiek biežāk) – tādā gadījumā to sauc par išēmisku insultu jeb cerebrālu infarktu, vai arī asinsvada plīsuma dēļ (notiek retāk) – tādā gadījumā to sauc par hemorāģisku insultu.

Insulta galvenie cēloņi

  • Išēmiska insulta biežākie cēloņi ir ateroskleroze smadzeņu vai kakla artērijās un sirds mirdzēšanas aritmija.
  • Hemorāģiska insulta biežākie cēloņi ir augsts asinsspiediens vai nepareizi veidots asinsvads (aneirisma).

To, kāda veida insults noticis, var diagnosticēt tikai, veicot galvas smadzeņu izmeklējumus.

Insulta riska faktori

  • Riska faktors, ko nevar ietekmēt, ir vecums, tomēr ar insultu var saslimt jebkurā vecumā. Insulta risks sevišķi pieaug, pārsniedzot 55 gadu vecumu; pēc tam risks dubultojas ik 10 gadus.
  • Riska faktori, ko var ietekmēt, respektīvi, samazināt, ir augsts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna (sevišķi zema blīvuma holesterīna) līmenis asinīs, kā arī sirds mirdzēšanas aritmija, cukura diabēts.
  • Riska faktori, kas ir saistīti ar dzīvesveidu, ir smēķēšana, nepietiekama fiziska aktivitāte, aptaukošanās, nepareizi ēšanas paradumi (nesabalansēts uzturs, daudz dzīvnieku izcelsmes tauku), pārmērīga alkohola lietošana.

Kā izvairīties no insulta

  • Katram cilvēkam ir jāzina savs asinsspiediens, pulss (jāpārbauda arī pulsa ritms), holesterīna līmenis, cukura līmenis asinīs un jākontrolē šie rādītāji, īpaši, pārsniedzot 40 gadu vecumu. Ārsta nozīmētie medikamenti jālieto regulāri, nepieciešamības gadījumā – visu mūžu.
  • Jāievēro veselīgs dzīvesveids, nepieciešama pietiekama fiziskā aktivitāte (vismaz 30 minūtes ik dienas), pareizi ēšanas paradumi, jāatmet smēķēšana.

insulta shema_final-01 (2)

Lai vērstu uzmanību un radītu lielāku izpratni par to, kas ir insults un kā rīkoties insulta gadījumā, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas ārsti sadarbībā ar Rehabilitācijas klīnikas speciālistiem ir izveidojuši informatīvu materiālu insulta pacientiem un viņu tuviniekiem.

Informatīvais materiāls sastāv no divām daļām – pirmajā daļā ir apkopota informācija par insultu – kas tas ir, kā to atpazīt, kādi ir riska faktori, sekas un dzīve pēc insulta. Savukārt materiāla otrajā daļā iespējams uzzināt par Latvijā pieejamajām rehabilitācijas iestādēm – kur vērsties pēc profesionāļu palīdzības gadījumos, kad insults pārciests.

Lai apskatītu informatīvo materiālu, lūdzam klikšķināt šeit.

Informatīvā materiāla pielikumi apskatāmi šeit.