Sekss un sirds veselība

coupe

Sirds un asinsvadu veselība ietekmē vīrieša seksuālo funkciju!

Asinsvadus no iekšpuses klāj endotēlijs. Iedzimtības un neveselīga dzīvesveida rezultātā asinsvados veidojas aterosklerotiskas plātnītes, kas izraisa hronisku endotēlija iekaisumu un endotēlija disfunkciju.

Faktori, kas negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, palielina arī erekcijas traucējumu jeb erektīlās disfunkcijas risku. Erektīlai disfunkcijai lielākajā daļā gadījumu ir vaskulāra (asinsvadu) izcelsme. Aterosklerozes process un asinsvadu bojājumi sākotnēji var skart mazās artērijas 1–2 mm diametrā (arī dzimumorgānus apasiņojošās artērijas ir mazas!), tikai vēlāk koronārās jeb sirds vainagartērijas (3–4 mm), karotīdās jeb miega artērijas (5–7 mm) un femorālās jeb iegurņa (6–8 mm) artērijas. Erektīlo disfunkciju pastiprinošie riska faktori, kas rada mazo asinsvadu bojājumus, ir smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis un cukura diabēts.

Bieži erektīlā disfunkcija novērota pacientiem ar jau noteiktu koronārās sirds slimības diagnozi. Vidēji laiks no erektīlās disfunkcijas parādīšanās līdz simptomātiskas koronārās sirds slimības sākumam ir 3 gadi, kas ir pietiekams, lai koriģētu esošos riska faktorus, mainītu dzīvesveidu, uzsāktu un nostabilizētu ārstēšanu.

Ir daudz mītu par to, ka medikamenti sirds slimību ārstēšanai samazina seksuālo funkciju. Patiesībā medikamenti, ar kuriem ārstējam augstu asinsspiedienu, pazeminām holesterīna līmeni un cukura līmeni asinīs, samazina asinsvadu bojājumu risku un aterosklerozes attīstību, tātad mazina endotēlija disfunkciju, līdz ar to arī erektīlo disfunkciju!

Lielākā daļa vīriešu jebkurā vecumā vēlētos seksuālo funkciju kā 17 gados. Diemžēl relatīva erektīla sub-funkcija sākas pietiekami jaunā vecumā. Pirmās bažas par seksuālo funkciju visbiežāk parādās 50 gados, bet fizioloģiski erektīlās disfunkcijas pīķis ir tikai 90 gados! Tātad – savlaicīgi apmeklējot ārstu un uzsākot ārstēšanu, seksuālo funkciju iespējams saglabāt pat līdz 90 gadu vecumam.

Vai tiešām sekss ir TIK ļoti svarīgs?

Nedzīvojam 19. gadsimtā, kad reliģiskās un sabiedrības normas un dogmas aizliedza par to runāt. Sekss ir viena no svarīgām dzīves funkcijām, kas ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti, ģimenes stabilitāti, līdz ar to arī bērnu audzināšanu. Ne tikai vīriešiem, arī sievietēm harmoniska seksuālā dzīve ir svarīga!

Diemžēl atkārtotas erektīlās disfunkcijas epizodes var izraisīt domstarpības savstarpējās attiecībās, radīt pazemojuma sajūtu, pazeminātu koncentrēšanās spēju, līdz ar to pazeminātu darbaspēju abiem no pāra. Rodas atsvešināšanās vienam no otra, noslēgšanās sevī, samazinās pašvērtējums, kam var sekot arī depresija.

Kam vaicāt padomu?

Kā apturēt aterosklerozi? Kā uzlabot seksuālo funkciju? Vai drīkst lietot zāles, kas uzlabo seksuālo funkciju? Vai tās drīkst lietot sirds slimības gadījumā vai pēc sirds operācijas? Visdrošāk un pareizāk atbildes uz šiem jautājumiem ir vaicāt savam ģimenes ārstam, kardiologam vai urologam. Ja ir sirds slimības diagnoze, noteikti jāvaicā ārstam arī par seksuālajām aktivitātēm – vai drīkst, kad drīkst, vai ieteicams izmantot medikamentus seksuālās funkcijas uzlabošanai? Vairāk: https://www.parsirdi.lv/viriesu-veseliba/ka-parbaudit-veselibu/

Vai cilvēki ar sirds un asinsvadu slimībām drīkst atļauties seksu?

Seksu var atļauties cilvēki, kuriem, veicot slodzes testu, ir apmierinoša slodzes tolerance bez stenokardijas simptomiem, bez pieaugoša elpas trūkuma un išēmiskām ST segmenta izmaiņām. Seksu nevar atļauties cilvēki ar biežām stenokardijas lēkmēm, izteiktu elpas trūkumu slodzes laikā un arī tie cilvēki, kuriem seksuāla aktivitāte izsauc stenokardijas lēkmi.

Pacientiem pēc infarkta ir nepieciešama kardiālā rehabilitācija un regulāra fizkultūra, lai stabilizētu sirds un asinsvadu veselību un mazinātu komplikāciju risku arī seksa laikā.

Cilvēki ar sirds slimības diagnozi un ar stabilu klīnisko situāciju drīkst lietot medikamentus seksuālās funkcijas uzlabošanai. Tā kā šie ir recepšu medikamenti, ir jāapspriežas ar ārstu, vai tabletes drīkst lietot – vai ir situācijas, kad jāuzmanās, vai ir medikamenti, ar kuriem kopā nedrīkst lietot šos medikamentus (piemēram, nitroglicerīns). Saņemot ārsta padomu, pacients vienmēr var justies drošs.

Jāņem vērā, ka sirdslēkmes risku seksa laikā paaugstina bagātīga maltīte un alkohola lietošana pirms seksa.

Lasiet vīriešu seksuālo veselību arī šeit.